رشته ورزشی کوک سول وان

کوک سول وان،( 국술원) مجموعه هنرهای رزمی باستانی مدرن کره است که در سال ۱۹۵۸ به وسیله سو این هیوک سازمان یافته شد. وی در سال ۱۹۶۱ تشکیلات سازمانی کوک سول را معرفی کرده و آن را کوک سول وان( انجمن هنرهای رزمی سنتی کره) نامید.

 هدف هیوک ارائه گستره کاملی از هنرهای رزمی کره ای و یکپارچه سازی آن، شامل ضربات دست و پا و استفاده از سلاح های سرد بود.

یکی از اسرار کوک سول وان برای موفقیت آمیز بودن مفصل این است که مدافع دستش باز باشد.

کوک سول وان یا انجمن هنرهای رزمی سنتی کره( اولین هنر رزمی دفاع شخصی کره ای در ایران) یکی از کامل ترین و در عین حال کاربردی ترین هنرهای رزمی است که اکنون در بسیاری از کشورهای دنیا تدریس میشود . این هنر رزمی طیف وسیعی از شیوه های مبارزه ای آسیای باستان را پوشانده و هم زمان به گسترش تکنیکها و نیروی درونی هم می پردازد.

کوک سول وان، در سال ۱۳۵۹ خورشیدی به وسیله مهندس داریوش غفاری کوک سول کار مقیم آمریکا وارد ایران شد و در اول اموزش آن به وسیله وی در باشگاه آتشنشانی تهران شروع شد.

بنیان گذار کوک سول وان در ایران در طول دهه ۱۳۶۰ و آغاز دهه ۱۳۷۰ به اموزش این هنر رزمی در نقاط مختلف تهران از جمله محله سید خندان پرداخت.

اصول و تکنیکهای کوک سول وان

اصول و تکنیکها

کوک سول وان شامل مجموعه تکنیکهای ذیل است:

  1. قفل مفصل ها:انواع گوناگونی از این تکنیک در” کوک سول وان” وجود دارند که شامل:قفل مفصل مچ، قفل بازو و قفل مفصل ها کوچک می گردد.

۲- ضربات دست( سو کی= زوکی در تلفظ ژاپنی):شامل ضربات کف دست، مشت، ضربات با انگشتان، ضربات ارنج و استفاه از نقاط فشار میشود .

۳- ضربات پا( جوک سول):شامل لگدهای چرخشی و پرشی، لگدهای ترکیبی و همچنین لگدهای جفت میباشند .

۴- سرشاخ شدن – پرتابها( توکی – جاپ کی):حاوی پرتاب با کل بدن، پرتاب به وسیله پا، دفاع در برابر گرفتن و همچنین مبارزه بر روی خاک است.

۵- تکنیکهای افت( ناک بوپ):این تکنیکها برگرفته از افتهای رشته جودو بوده و به هنرجو کمک میکند که بدون اسیب از شرایط سخت جدا شود.

۶- تکنیکهای تقلیدی حیوانات:این بخش که نسبت به تکنیکهای فوق کم تر به کار برده میشود ، یادگار پدر و پدر بزرگ” سو این هیوک” است که در رشته های چینی مهارت داشت و مهارت خود را به فرزند خود اموزش دادند.

۷- تکنیکهای استفاده از سلاح:که مانند سلاحهای رشته هاپکیدو حاوی:شمشیر، چوب بلند و کوتاه، عصا، نانچاکو، چاقوی هلالی شکل( وول دو)، نیزه و بادبزن میباشد .

۸- تکنیکهای شفا بخش:که حاوی ماساژ فشاری، ماساژ با روغنهای طبی، طب سوزنی و گیاه درمانی است.

رشته کوک سول وان

در کوک سول وان در دوره های پیشرفته بر انجام دقیقتر و ترکیب تکنیکها تأکید بسیار میشود . روش ترتیب و چیدمان تکنیکها در مبارزه با چند حریف است که در مرحله های پیشرفته تر بیش تر به چشم می‌اید .

یونیفرم رشته کوک سول وان” دو بوک” نامیده میشود که به رنگ مشکی است( زیرا در کشورکره رنگ سفید علامت عزاداری است) و ضخیمتر از یونیفرم تکواندو و کاراته و نازکتر از یونیفرم جودو و جوجیتسو است.

بخش بالاپوش این یونیفرم بلند تر از بالاپوش دیگر رشته ها است و در پائین آن توسط چاکهای متعدد به چند بخش تقسیم شده است که گاهی این بخشها را با حاشیه رنگی یا به صورت ریشه دار تزئین می نمایند. مدل این لباس از لباس جنگجویان قدیم کره برگرفته شده است. در گذشته رنگ کمربند ها ثابت بود و ارتقاء هنرجو توسط تزئینات حاشیه لباس مشخص میشد ولی اینک از کمربندهای رنگی استفاده میشود و دانها هم به ۱۰ رده تقسیم می گردد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + دوازده =